Vinařství 2015

Zámecká slavnost vína 2015 zná nejlepší bílá a červená vína

Nejlepším mezi bílými a růžovými víny je Frizzante Merlot 2014 z Vinných sklepů Zapletal, mezi červenými víny zvítězil Zweigelt Barrique 2013 od Winzerhof Sax.

Celkovým vítězem mezi všemi přítomnými vzorky vín se stal Zweigelt Barrique 2013 (Winzerhof Sax) před Frizzante Merlot 2014 (Vinné sklepy Zapletal). Třetí místo patří také Winzerhof Sax s vínem Kamptal DAC veltlínské zelené 2014. Druhý a třetí v pořadí jsou zároveň nejlepšími mezi bílými a růžovými víny. Děleným třetím místem je doplňuje Vinařství Špalek s „nohama šlapaným" PETIT EDELSPITZ rulandské šedé 2013 a Irsai Olivér 2015 z Vinařského domu Taschner. Dělenou druhou příčku mezi červenými víny, po vítězném Zweigelt Barrique od Saxe, obsadily Vinné sklepy Zapletal s rulandským modrým 2013 a Templářské sklepy se Sanctus Victoria cabernet sauvignon 2012. Třetí mezi červenými pak byl modrý portugal 2011 z vinařství Kolby.

Online aplikaci pro hlasování dodal pro Festival vína Český Krumlov již podruhé internetový portál o víně Vino.tk.

Více na www.vino.tk

 

 

PODOBLAST MIKULOVSKÁ

Vinařství Volařík

Vinařství Volařík

Zakladatelem Vinařství Volařík, které vstoupilo na trh pod tímto označením v roce 2007, je Ing. Miroslav Volařík. Vinařství nyní obhospodařuje v integrované produkci 80 ha vlastních vinic, z toho 4,2 ha v režimu ekologického zemědělství. Vyrábí přívlastková, zejména bílá, vína. Při pěstování klade důraz na kvalitu hroznu, terroir, šetrný přístup k hroznům i vinicím a při zpracování využívá nejnovější technologie a poznatky. Vinařství získalo desítky ocenění na prestižních soutěžích doma i v zahraničí. Je držitelem ocenění Vinař roku 2011, 2014 a 2018.

www.vinarstvivolarik.cz

Vinařství Mikrosvín Mikulov

Vinařství Mikrosvín Mikulov

Čerstvý nositel ocenění Vinař roku 2019! Vinařství se nachází v srdci Chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervace Pálava a přilehlých Dunajovických vrších. Filozofie pěstování révy vinné je založená na malém zatížení keřů, šetrném přístupu k přírodě s maximálním omezením chemických vstupů. Vše začíná a končí ve vinici. Osobitý přístup lidí je pro výrobu našich vín nesmírně důležitý. Naše nádherné vinice se nachází v katastrech obcí Perná, Dobré Pole, Březí, Dolní Dunajovice a Mikulov. A kdo nezná Ryzlink vlašský z Mikrosvínu, jako by neznal Pálavu!

www.mikrosvin.cz

Vinařství Sonberk

Vinařství Sonberk

Snoubením země a slunce na vinici Sonberk vzniká víno s vlastním rukopisem. Sprašová vinice Sonberk, založená již ve 13. století, s ojedinělým výhledem na nejkrásnější dominantu Moravy - druhohorní pohoří Pálavy - je místem se skutečným geniem loci.

Sonberk je jediným českým držitelem mezinárodního ocenění Regional Trophy za Nejlepší bílé suché víno střední a východní Evropy; je zatím jediné moravské vinařství uváděné ve Financial Times, New York Times a Wall Street Journal; je držitelem titulu Vinařství roku 2013; pravidelně je uváděn v Salonu vín; získal Titul Prague Wine Trophy Nejlepší vinařství v letech 2012 a 2007.

www.sonberk.cz

Vinařství Vlnka

Vinařství Vlnka

Menší vinařství rodinného typu z Novosedel u Mikulova. Hlavní tváří je Stanislav Vlnka ml., který navázal na rodinnou tradici vinohradničení. Vlnka starší je nepostradatelnou součástí a hlavním vinohradníkem. Zpracováváme pouze vlastí produkci, kterou pěstujeme na necelých 9ha vinohradu. Základem úspěchu je celoroční péče o vinohrady tak, aby vypěstovaný produkt byl prvním článkem k finálnímu výsledku. Tím je kvalitní víno, pro které se budete vracet.

www.vinovlnka.cz

Víno Kadrnka

Víno Kadrnka

Rodinné vinařství se nachází ve vinařské obci Březí u Mikulova v blízkosti překrásné Pálavy a Dunajovských vrchů. Vinohradnictví a výrobě vína se rodina věnuje již po čtyři generace. Ve vinařství se snaží produkovat špičkový hrozen, protože věří, že pouze ten je základem pro vynikající víno. Důraz je kladen na všechny práce ve vinici, co nejméně chemických zásahů, co nejšetrnější přístup ke keři, hroznu a vínu celkově. Pěstují Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Veltlinské zelené, Rulandské bílé, Chardonnay, Pálava, z nových Johanniter. Z modrých odrůd jsou to Zweigeltrebe a Merlot

www.vinokadrnka.cz

Tanzberg Mikulov

Tanzberg Mikulov

Od svého založení v roce 1999 se vinařská společnost Tanzberg Mikulov profiluje jako dodavatel špičkových tichých i šumivých (jen tradičně v lahvi kvašených) vín pouze z Mikulovska a vlastně pouze z Pálavy nebo jejího bezprostředního okolí. V současné době Tanzberg obhospodařuje více než 50 ha vinic, v drtivé většině vlastních a plně kontrolovaných, v katastrech tří vinařských obcí Mikulov, Bavory a Perná. Vinice se nachází na úpatí Pálavských vrchů, v nejteplejší oblasti České republiky. Ve vínech pocítíte minerální čistotu a sílu unikátního vápencového terroiru Pálavy, ale také péči a lásku k hroznu, který je tím jediným základem kvality vína. Na Zámecké slavnosti vína bude Tanzberg Mikulov prezentovat Vinotéka Dionys společně s víny Vlnka Novosedly a Plantaže Černá Hora.

www.facebook.com/VinoKrumlov

PODOBLAST ZNOJEMSKÁ

Vinařství Vinice Hnanice

Vinařství Vinice Hnanice

Naše společnost začala vyrábět vína v roce 2008 ve sklepě z konce 18 století ve sklepní ulici v Hnanicích. Začínali jsme s 30 000 lahví ročně. V roce 2011 jsme se přesunuli do nových prostor v areálu bývalé posádky pohraniční stráže „9 mlýnů“ a zvýšily jsme produkci na 200 000 lahví ročně. V současné době produkujeme 400 000 lahví vín z převážně bílých a červených odrůd révy vinné. Vína produkujeme od svěžích aromatických po těžší vína francouzského typu. Nechybí ani přírodně sladká vína. Jediněčné terroir (vliv podloží, půdy, počasí, vody, slunce) znojemského regionu dává vzniknout unikátním vínům s vlastním příběhem. Naše vína pravidelně získávají ocenění na velkých mezinárodních i tuzemských soutěžích.

www.vinice-hnanice.cz

Vinařství Josef Kořínek

Vinařství Josef Kořínek

Naše vinice se nachází ve vinařské obci Hnanice na dvou viničních tratích – Knížecí vrch a Fládnická. V současné době obhospodařuji 4 hektary vinohradů, jejichž odrůdová skladba je tvořena především typickými odrůdami pro Znojemsko – Sauvignon, Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský. Stáří vinohradu je od 11 do 24 let, což dává našim vínům jedinečný charakter. Vinice se nacházejí v nadmořské výšce od 264 m.n.m. do 342 m.n.m. a jsou součástí Národního parku Podyjí. Vinice jsou obhospodařovány dle zásad integrované produkce, což zaručuje šetrnost k přírodě včetně redukce hroznů. Sběr hroznů probíhá pouze ručně, kdy je zajištěna selekce kvalitních hroznů.

www.josef-korinek.cz

PODOBLAST VELKOPAVLOVICKÁ

Vinné sklepy Zapletal

Vinné sklepy Zapletal

Příběh vín se začíná psát na nejlépe poležených velkobílovických vinicích - Panské, Haňby, Úlehle apod. Tam pěstovali vinohrad už předci a rodina v této tradici pokračuje. Na 4 hektarech obdělává vinici v ekologickém režimu a snaží se, aby získali co nejkvalitnější hrozen a co nejméně přitom zatížili přírodu. Proto ve vinici nepoužívají žádné pesticidy, ani herbicidy a všechny vinice jsou celé zatravněny. Z produkce vychází především suchá a polosuchá vína, Snaží se vytvářet vína s osobitým charakterem typická pro danou oblast. Většina vína se prodává „ ze dvora" tzn. přímo ve sklepě, část potom ve vinotékách a hlavně v restauracích.

www.vinnesklepyzapletal.cz

Rodinné vinařství Šápara

Rodinné vinařství Šápara

Naše vinařství se nachází v největší vinařské obci České Republiky, ve Velkých Bílovicích, v trati Pod Pánskýma. Ve vinařství se převážně zabýváme produkcí přívlastkových vín bílých vín z odrůd charakteristických pro tuto oblast. Révu vinnou, celkem 6 ha, pěstujeme ve viničních tratích v celém katastru Velkých Bílovic. Odrůdovou skladbu tvoří 12 bílých a 5 červených odrůd. Mezi nejpěstovanější patří Veltlínské zelené, Sauvignon, Rulandské šedé, Chardonnay, Zweigeltrebe, Dornfelder. Vína vyrábíme výhradně z hroznů vlastní produkce, což je jeden z předpokladů pro produkci kvalitních vín. Při zpracování hroznů vycházíme z tradičních poznatků výroby vína s použitím moderních technologií. Mimo výroby vína se naše firma věnuje pěstování sazenic.

www.vinarstvisapara.cz

Vinařství Kubík

Vinařství Kubík

Vinařství Kubík se nachází v největší vinařské obci České republiky Velké Bílovice. Vinařství Kubík využívá nejen moderní technologie, ale i tradiční a lety osvědčené postupy. Vína jsou nabízena ve třech řadách: classic, premium a opulent. Vinařství je zajímavé také tím, že nabízí adopci vinného keře, díky které se dozvíte, co taková práce vinaře obnáší. Zúčastníte se tak okopávání vinohradu, vylamování a budete u sklizně i výroby vína. Na konci sezony si odvezete víno, které prošlo vašima rukama, budete vědět, kde vyrostlo, kdo a jak se o něj staral a kdo ho zpracoval.

vinarstvikubik.cz

Rodinné vinařství Ondřej Brdečko

Rodinné vinařství Ondřej Brdečko

Malé vinařství se sídlem v Kobylí, kde pod rukama mladého sklepmistra Ondřeje Brdečka vznikají limitované partie exkluzivních, originálních a netuctových vín. Při výrobě je kladen důraz na kvalitní surovinu, protože jenom z ní jsme schopni vytvořit neopakovatelný dar přírody. Vyrábíme vína senzoricky čistých chutí a vůní s důrazem na odraz místního nezaměnitelného "terroir" Modrých Hor. Naším cílem je totiž, aby se naše víno pro zákazníka stalo synonymem poctivé práce, které je hrdé na to, kde bylo vypěstováno. Malé šarže velkých vín!

www.facebook.com/VinarstviOndrejBrdecko

Vinařství Proqin

Vinařství Proqin

Rodové vinařství PROQIN patří v rámci České republiky k malým vinařstvím hospodařícím na čtyřech hektarech vlastních vinohradů. Vedle škály kvalitních přívlastkových vín nabízí sekty vyráběné tradiční metodou kvašením v láhvi. V jejich nabídce najdete také speciality v podobě mešních vín, ledových vín, slámových vín a vinného oleje. Vína každoročně získávají řadu ocenění na domácích a mezinárodních soutěžích.

www.proqin.cz

Vinařství Václav

Vinařství Václav

Malé butikové vinařství Václav z Hustopečí ve Velkopavlovické vinařské podoblasti. Zhruba polovina vinic je určena pro pěstování révy k výrobě minerálních vín. Tato metoda je specifická úzkým sponem (vinice jsou vysazeny do řádků 130 cm širokých s drátěnkou 130 cm vysokou a s patrem hroznů ve výšce 35 cm). Na jeden hektar se vejde až 10 000 sazenic. Hustě vysazené keře révy si navzájem konkurují, a to nutí kořeny hledat si vodu a živiny v hloubkách až několika desítek metrů. Do hroznů se z půdy dostanou i jiné, především minerální látky. Ty pak dodají vínu charakteristickou chuť.

www.vinarstvi-vaclav.cz

PODOBLAST LITOMĚŘICKÁ

Malovinařství Pavel Bulín

Malovinařství Pavel Bulín

Jak je patrné již z názvu vinařství, pěstuji révu a vyrábím víno jen jako svoji zálibu pro potěšení rodiny, přátel a milovníků vína, kteří si k mým vínům najdou cestu. Vlastní vinohrad má rozlohu cca 11 arů v Litoměřické podoblasti, vinařské obci Malé Žernoseky na viniční trati Na Dobraji s celkovým počtem révových keřů cca 600, z jejichž úrody vyrábím ročně přibližně 600-800 l vína. Vinici jsem osázel v roce 2000 a kmenovými odrůdami jsou Burgundské (Rulandské) šedé, Chardonnay a Burgundské(Rulandské) modré. Občas s ohledem na průběh ročníku si nakupuji od zdejších vinařů pro zpestření nabídky 2 – 3 odlišné odrůdy. I jako malovinař jsem členem Cechu českých vinařů a se svými víny se pravidelně účastním různých výstav a soutěží, na kterých získávám vždy z nějaké odrůdy celkem pravidelně ocenění v podobě zlatých i stříbrných medailí. Vína vyrábím standardní technologií řízeného kvašení. Červená vína pak nechávám dozrávat 12 – 16 měsíců v dřevěném sudu.

PODOBLAST SLOVÁCKÁ

Zámecké vinařství Bzenec

Zámecké vinařství Bzenec

Zámecké vinařství Bzenec se nachází v areálu Bzeneckého zámku, v jehož sklepení navazuje na významnou vinařskou historii tohoto místa. Například zde bylo v roce 1876 vyrobeno první šumivé víno v Čechách a na Moravě.
Vinařství obhospodařuje přes 500 ha vinic v podoblastech Slovácká, Mikulovská a Znojemská. Je držitelem 4 Šampionů Salonu vín ČR a titulů Vinařství roku 2015 a Vinař roku 2016.

www.zameckevinarstvi.cz

Vinařství pánů z Lipé

Vinařství pánů z Lipé

Vinařství pánů z Lipé přináší na váš stůl ta nejlepší vína, která vás chuťově potěší a doplní vybrané pokrmy pro každou příležitost. Ve svých vínech navazujeme na několikasetletou tradici vinohradnictví ve Slovácké vinařské oblasti a ctíme odkaz našich předků. V naší filozofii se odkazujeme na historii rodu pánů z Lipé, kteří ve 12. a 13. století sídlili v severních Čechách a poté se rod přesunul na jižní Moravu. Zde mu ve své době patřily rozsáhlé statky a vinohrady v mnoha lokalitách, mimo jiné i Čejkovice, Dubňany, Kurdějov a mnohé další (Vranov nad Dyjí, Moravský Krumlov, Lipnice, Jaroslavice a další). A právě Čejkovice, jejich historie spojená s rytířskými řády a moravskými šlechtickými rody, historie tamního vinohradnictví a propojení na rodinné vinohrady nás inspirovaly. S odkazem na minulost se dnes soustředíme na naše vlastní znalosti, zkušenosti a inovace. Přinášíme na váš stůl ta nejlepší vína, která vás chuťově potěší a doplní vybrané pokrmy pro každou příležitost.

www.vinarstvipanuzlipe.cz

Vinařství Spielberg

Vinařství Spielberg

V překrásné krajině tradiční vinařské oblasti Kyjovska, jen pár minut jízdy z bitvy Tří císařů proslaveného Slavkova, najdete pod pásem Ždánického lesa půvabnou vinařskou obec Archlebov a na jejím samém začátku vinařství SPIELBERG. O vína sklizená na vlastních vinicích o rozloze takřka 65 ha se tu stará s týmem zkušených vinohradníků sklepmistr pan ing. Ondřej Konečný. Bílá vína, z nichž nejslavnější jsou bezesporu ryzlinky rýnské i vlašské či pinot blanc a gris, necháváme v některých edicích zrát na generických (vlastních) kvasinkách. O jejich výjimečnosti nás přesvědčují významná ocenění ze světových soutěží jako je MUNDUS vini, AWC Vienna italské VINITALY či International Wine Challenge v Londýně. Červená vína jako je Pinot noir, Frankovka, André, Zweigeltrebe pak školíme na francouzských barriquových sudech, aby tak vznikla harmonická, osobitá vína s celou škálou vyvážených vjemů.

www.spielberg.cz

PODOBLAST MĚLNICKÁ

Chateau Mělník

Chateau Mělník

Chateau Mělník byl založen rodem Lobkowiczů v roce 1753. Vinařství vlastní celkem 24 ha vinic s produkcí cca 60 000 lahví ročně. Víno je pěstováno na šesti viničních tratích, nacházejících se v Mělníku a jeho okolí. Hlavní portfolio tvoří známková vína, z nichž nejznámější a tradiční je víno Ludmila, která se od konce 19. století stáčí do originálních, pro ni typických lahví, tzv. „kalamářů“.

www.chateaumelnik.cz

ZAHRANIČÍ

Vinařství Sax

Vinařství Sax

RAKOUSKO - KAMPTAL

V srdci idylického Kamptalu leží tradiční vinařské město Langenlois. Jako Luibisa - krásné - bylo poprvé zmíněno v písemných dokumentech. Název, který si největší vinařské město Rakouska i dnes zaslouží. Víno má v této oblasti zásadní postavení. Žije se zde pro víno a z vína. Působivé je nadšení vinaře Rudolfa Saxe a jeho vášnivá snaha o co nejvyšší kvalitu vín. V roce 1999 byl ve vinařství Sax zapojen do výroby nový, velmi jemně pracující lis a od roku 2002 se sklizeň fermentuje v nerezových tancích s kontrolovanou teplotou. Výsledkem jsou bohatá, zdravá a voňavá vína.

www.winzersax.at

Vinařství Mathern

Vinařství Mathern

NĚMECKO

Rodina Mathern začala s pěstováním vinné révy již před více než 100 lety. Sídlí v Niederhausenu, malé vesnici obklopené strmými svahy sopečného původu, které nabízejí příhodné podmínky pro pěstování vinné révy. Jedná se o jednu z klíčových oblastí pro pěstování ryzlinku v Německu.

www.weingut-mathern.com

Plantaže Černá Hora

Plantaže Černá Hora

ČERNÁ HORA

Plantaže je vinařství, které dlouhodobě zvedá renomé vín z Černé Hory a je mezi místními vinaři a vinohradníky ikonou, která je hodná následování. Jeho historie nemá staletou tradici, přesto patří k nejstarším černohorským vinařstvím. Od založení se rozloha vinic neustále rozšiřovala - vše vyvrcholilo projektem rekultivace vinic o celkové rozloze 2000 ha. V roce 1982 vyhrála na světové vinařské soutěži odrůda Vranac první místo a odstartovala zlatou éru Plantaže. Vranac z této malé balkánské země a zejména z Plantaže začal být světovými novináři nazýván "rubínem Balkánu". Plantaže Černá Hora bude na Zámecké slavnosti vína prezentovat Vinotéka Dionys Český Krumlov společně s víny Tanzberg Mikulov a Vlnka Novosedly.

www.facebook.com/VinoKrumlov

Smart Buying Wine

Smart Buying Wine

Přímý importér vín zejména z Nového světa. Zaměřuje se na významná vinařství z Nového Zélandu, Austrálie, Jižní Afriky, Kalifornie, Argentiny... Vína jsou určena pro privátní klientelu a jejich firmy. Společnost pořádá pravidelné ochutnávky po celé České republice. Na Zámecké slavnosti vína bude prezentovat vína z Nového Zélandu, Austrálie a Jižní Afriky.

www.smartbuyingwine.cz

Vinařství Humer

Vinařství Humer

RAKOUSKO - WEINVIERTEL

Rodinné vinařství se nachází na úpatí hory Manhart. Kromě místního podnebí má na víno také vliv typická půda. Majitelé kombinují tradiční znalosti a zkušenosti s moderními vinařskými technologiemi. Vznikají tak velice kvalitní vína a to především Veltlínského zeleného, typické odrůdy pro tento kraj.

www.weingut-humer.at

Vinařství Fegerl

Vinařství Fegerl

RAKOUSKO - WEINVIERTEL

V malém vinařském městě Deinzendorf, v severním Weinviertelu, 7 km jižně od Retzu, provozuje vinařství Fegerl již po dobu pěti generací své vinařství.
Ideální klima pro víno, suchost při 350 mm ročních srážek, příznivé půdní podmínky, sprašná a hliněná půda, toto vše umožňuje pěstovat odrůdy hroznů na 20 hektarech vinic.

www.weingut-fegerl.com

Vinařství Hiedler

Vinařství Hiedler

RAKOUSKO - KAMPTAL

Toto rodinné vinařství z Langenlois v Kamptalu vzniklo již v r. 1856. V roce 1936 zde zasadili své první veltlínské zelené v údolí. V 50. letech 20. století došlo k modernizaci a rozšíření vinařství. Od roku 1980, vinařství je v rukou již čtvrté generace. Ludwig Hiedler a jeho španělská manželka Maria Ángeles rozšířili a pozvedli rodinnou firmu na mezinárodně uznávané špičkové vinařství. Na Zámecké slavnosti vína z vinařství Hiedler představí společnost Pro-vino.cz.

www.pro-vino.cz/cz/nasi-vinari/weingut-hiedler

MAKRO

Sommelier select

Sommelier select

Sommelier select je značka která vás bude provázet na vínech té nejvyšší kvality z nejlepších viničních tratí a od špičkových Moravských vinařství. Pod tuto značku jsme vybrali vína, kde vždy kvalita převyšuje nákupní cenu vína. Vína jsou vybrána tak, aby byla typicky odrůdová a vjemově snadno uchopitelná. Hrozny pro výrobu vín řady Sommelier Select jsou pečlivě monitorovány již před sklizní, kde si určujeme dozrávání a cukernatost hroznů. Po vinobraní a vylisování je víno umístěno v samostatných předem určených tancích, kde probíhá takzvané školení vína, které si jezdíme kontrolovat a určovat další postup výroby. Toto vše samozřejmě probíhá v úzké spolupráci s hlavním technologem daného vinařství, který má zkušenosti s hrozny z jejich viničních tratí a s jejich „chováním“ ve sklepě.

www.makro.cz