Návrat zmizelých vinic

Převzato z Fany Info REVUE 2020, redakčně kráceno
Autor: Michal Korol,
Celý článek zde

Když jedete autem nebo na kole, či se touláte pěšky po jižní Moravě, nepřekvapí, že každou chvíli narazíte na vinice. Vinná réva se tu pěstuje od nepaměti a ke zdejší krajině prostě patří. Jsou však u nás oblasti, kde byste vinohrady nečekali. Už jen kvůli tomu, že se rozprostírají ve vyšších severních šířkách. Přesto se zdejším vinicím nejen dobře daří, ale řada zdejších vín patří k těm nejlepším v České republice. Příkladem budiž Mělnicko či ještě severnější Litoměřicko. V dnešním díle našeho seriálu vás však zavedeme do místa, které byste na mapě vinařských oblastí nikdy nehledali (a také nenašli): Do Českého Krumlova.

Český Krumlov

Happeningem k vinicím

Již po krátké době, kdy jsme v jednom z českokrumlovských podniků hovořili se zdejšími vinařskými nadšenci, bylo jasné, že za festivalem vína i samotnými nově vzniklými vinicemi nestojí jeden člověk, anebo firma, ale dosti početná místní komunita. Vinice v Českém KrumlověSvědčí o tom, mj. slova Mgr. Miroslava Valhy, agronoma, který výsadbu nových vinic řídil: „Součástí festivalu v roce 2014 byl i malý happening, kdy si každý účastník mohl zasadit „svoji“ hlavu vinné révy“. Zájem o to byl velký. A kupodivu všechny sazenice se ujaly. Nutno dodat, že stejným způsobem probíhá i vinobraní. Dnes se prý často stává, že v zahradě kláštera potkáte rodinu, kdy otec hrdě ukazuje dětem, že toto je „naše hlava“. Další vinice vznikla na terasách nad jižním meandrem Vltavy u malého domku, spojeného s životem a dílem rakouského malíře Egona Schieleho (1890-1918), žáka Gustava Klimta. Tento Schieleho ateliér před deseti lety odkoupil od soukromého vlastníka Českokrumlovský rozvojový fond a rozhodl o jeho revitalizaci a zpřístupnění veřejnosti. Součástí projektu byla i obnova zahradních teras. A právě zde se nachází druhá českokrumlovská vinička. V roce 2015 zde bylo vysazeno 30 hlav bílé odrůdy Saphira. Je to interspecifická moštová odrůda, kříženec odrůd Arnsburger x Seyve-Villard, původem z Německa. V roce 2018 byla založena třetí českokrumlovská vinice, a sice v zámecké zahradě. V režii Národního památkového ústavu tu vzniká trvalá expozice zámeckého zahradnictví, která bude Krumlovské viničky Krumlově otevřená veřejnosti v roce 2021. Ta bude součástí tzv. Horské zahrady, což je historické označení donedávna zapomenuté a téměř zaniklé krajinářské zahradní úpravy v jihovýchodní části českokrumlovského zámeckého areálu na strmých svazích nad řekou Vltavou nad Rybářskou ulici. A právě zde nadšenci vysadili před dvěma lety 54 hlav osvědčeného Hibernalu, doplněných o malou sbírku nejrůznějších stolních odrůd. Panenskou sklizeň tu s netrpělivostí očekávají právě v roce 2021.

I viněty jsou místní

Viněty krumlovských vín - Solaris 2014Další příběh o spolupráci místní komunity jsou viněty lahví. Vinařští nadšenci oslovili zdejší Střední uměleckoprůmyslovou školu sv. Anežky České s nabídkou, aby jejich žáci navrhli viněty pro zdejší vína. Zvítězila studentka posledního ročníku Michaela Říhová s dvěma návrhy. Ten tzv. „Českokrumlovský“ je patrný na fotografii lahve u článku, styl „Schiele“ je připraven pro další ročníky.

Plány zdejší komunity jsou velké. Podmínky k pěstování révy vinné jsou zde takřka ideální: Je tu spousta jižních svahů, vápencové podloží a nadmořská výška 390 metrů u Vltavy až po 540 metrů na zámku. Pokud se bude podnebí i nadále měnit a bude se oteplovat, tak jako poslední roky, možná se časem Českému Krumlovu bude říkat „druhá Pálava“. Přestože pánové uvažují i o dalších místech, kde by se dala vinná réva ještě pěstovat, ujistili nás, že v žádném případě nepůjde o ekonomicky výnosnou výrobu tohoto lahodného moku.

A tak se prý zapsání Českého Krumlova do seznamu viničních obcí v nejbližších letech docela jistě nedočkáme. Víno tu zdejší nadšenci pěstují a vyrábějí prý jen tak pro radost. A musíme potvrdit, že v jejich podání víno a radost mají k sobě hodně blízko!

Přijměte pozvání do viniček v Českém Krumlově

V současnosti se v centru Českého Krumlově nacházejí dvě přístupné lokality – Klášterní zahrada, kde zahrada vnikla je v užívání od roku 1350 a tzv. Jižní terasy v blízkosti bývalé Schwarzenberské střelnice na Plešivci. Třetí a aktuálně „nejmladší vinička vysazená z 58 hlav révy na podzim roku 2018 se rozprostíra zhruba na 150 m2 v tzv. Kuchnyňské zahradě Krumlvoského zámku a je přístupná v rámci organizovaných akcí.

Při čtyřkilometrové procházce navštívíte všechny 3 meandry mezi nimiž se historické centrum města a šlechtické sídlo v průběhu minulých staletí organicky vyvíjelo a objevíte řadu inspirativních míst, která jsou běžnému návštěvníkovi města skryta...uličky okolo areálu Krumlovských klášterů, výhled na město od Zámecké Zahrady, českokrumlovskou synagogu a mnoho dalšího...


Klášterní zahrada
: odrůda Solaris / ca. 50 keřů (zpravidla přístupná během dne mezi 10 – 17 h v rámci provozní doby Klášterů Český Krumlov)
Jižní terasy: Zahradní domek Egona Schieleho - zejména odrůda Saphira (přístupná v provozní době)
Kuchyňská zahrada Zámek: převážně odrůda Hibernal (aktuálně přístupná v rámci pořádaných akcí)

 

Krumlovské viničky a víno - mapa, zdroj: mapy.cz

Mapa vycházkového okruhu Krumlovské viničky a odkaz na mapu zde

Festival vína Český Krumlov ®